A tudományos konferenciára a helyi, a giesseni és a szegedi jogi karokkal közös büntetőjogi kutatási projekt keretében került sor. A delegáció tagjai voltak: Prof. Dr. Nagy Ferenc tanszékvezető, Dr. Karsai Krisztina, Dr. Bató Szilvia, Dr. Szomora Zsolt, dr. Ambrus István egyetemi oktatók, valamint hallgatóként Ambrus András, Némedi Márk, Neparáczki Anna Viktória és Tánczos Ágnes.
A kutatási program célja jogösszehasonlító módszerrel egy új büntetőjog-alkotási jelenség vizsgálata a német és a magyar büntetőjogban. E jelenleget a német elnevezésből (Vorverlagerung) a büntetendőség előbbre telepítéseként fordíthatnánk.A szakmai célú látogatás alatt rendkívül barátságos fogadtatásban volt részünk, a szervezők – Prof. Dr. Arndt Sinn professzor tanszékének csapata, tanársegédek és demonstrátorok – minden téren komoly munkát végeztek, mindig érezhető volt, mennyire szívükön viselték a rendezvény sikerén kívül azt is, hogy a „vendégek” jól érezzék magukat.
Megérkezésünk napján vendéglátóink nyitófogadással vártak, majd Osnabrück város főpolgármestere üdvözölt bennünket a városháza Béketermében. A négynapos látogatás keretében a három egyetemről valamennyi résztvevő részéről hangzottak el előadások, s emellett több külföldi vendégkutató előadását is meghallgathattuk: Prof. Dr. Jiuan-Yih Wu Tajvanból, Prof. Dr. Takisawa Japánból, Dr. Efitichis Fitrakis Görögországból érkezett.
A rendezvény tematikáját tekintve az általános részi, koncepcionális jelentőségű kérdések irányából a különös részi, a téma alapjelenségét a specialitások, az egyes tipikus bűncselekménycsoportok viszonylatában megjelenítő előadások irányába haladt, folyamatosan megvizsgálva a kérdéses jelenség alakulását.
Karunk oktatói és hallgatói a magyar büntetőjog fejlődésével (Prof. Dr. Nagy Ferenc, Dr. Bató Szilvia), a jelenség nemzetközi megjelenésével (Dr. Karsai Krisztina), a korai stádiumtani (előkészületi) kérdésekkel (Dr. Szomora Zsolt, Ambrus András) foglalkoztak előadásaikban, melyeket kiegészített német oldalon a jelenségek német büntetőjogbeli megjelenésének párhuzamos bemutatása. Ezt követően kerültek megvizsgálásra a Btk. különös részében fellelhető lehetséges csatlakozási pontok a Vorverlagerung viszonylatában (Dr. Karsai Krisztina, Dr. Szomora Zsolt), egyes kisebb általános részi kategóriák (actio libera in causa, Tánczos Ágnes), majd ezeket a konkrét bűncselekménycsoportok, a terrorizmus (Neparáczki Anna Viktória) és a számítógépes bűnözés (dr. Ambrus István, Némedi Márk) elemzései követték magyar viszonylatban.
A szoros szakmai programot „workshop”-ok zárták, ahol a program keretében együttműködő egyes kutatópartnerek még egyszer megtárgyalhatták a saját témájukkal kapcsolatos problémáikat. A látogatás zárónapján delegációnk részt vett a ZEIS (Zentrum für europäische und internationale Strafrechtsstudien – Európai és Nemzetközi Büntetőjogi Kutatások Központja) megnyitóünnepségén. Az ünnepélyen az intézet igazgatója, vendéglátónk Prof. Dr. Arndt Sinn előadását Prof. Dr. Dr. h. c. mult. Albin Eser M. C. J., a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) bírájának, a freiburgi Max-Planck-Institut emeritus igazgatójának ünnepi előadása követte. A kutatóintézet a jövőben számos – a jelenleg folyamatban lévőhöz hasonló – kutatási programnak kíván majd otthont adni, és világszerte dolgozó kutatókat Németországhoz, Osnabrückhöz kapcsolni.
A Szeged-Osnabrück-Gießen „tudományos háromszögbeli” együttműködés következő lépcsője egy – reményeink szerint – 2010 novemberében Szegeden megrendezésre kerülő konferencia lesz, mely a téma feldolgozását teljesen lezárja, és egy hiánypótló, a jelenségről átfogó jelleggel először szóló írásos munka láthat majd napvilágot.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,