Az SZTE ÁJTK Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszéke 2011. január 14-én „Médiatudatosság és gyermekvédelem a digitális korban” címmel konferenciát szervezett a TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0005 projekt támogatásával.
A konferenciát az SZTE dékánja, Prof. Dr. Szabó Imre és az SZTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék tanszékvezetője, Prof Dr. Szajbély Mihály nyitotta meg.
A média szabályozásával, működésével, fiatalokra gyakorolt hatásainak vizsgálatával és a médiaoktatással foglalkozó előadókat két blokkban hallhattuk. A bevezető előadást Dr. Gellén Klára tartotta meg „Ahol véget ér a törvény …” címmel, amelyben azt fejtegette, hogy hol húzódik a jog és a törvény határa a médiaszabályozásban. Az előadó elsőként a médiaszolgáltatások kiskorúakra tekintettel történő szabályozását vette górcső alá az Európai Uniós és hazai szabályozás tükrében, majd az ön-és társszabályozás, illetve a médiatudatosság kérdéskörével foglalkozott, amelyek mint jogon túli lehetőségek hozzájárulhatnak a kiskorú fogyasztók magasabb szintű védelméhez a digitális kor médiakörnyezetében.
A második előadó Prof. Dr. Kósa Éva egyetemi tanár volt, aki "Az infokommunikációs korszak gyerekei - pszichológiai jellemzők a XXI. század elején" címmel tartotta meg előadását. A professzorasszony ismertette a fiatalok ,,médiafogyasztási” szokásait és azokat a szükségleteket, amelyek arra motiválják őket, hogy szabadidejüket a médiaeszközök társaságában töltsék. Továbbá az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a generációk közötti ,,technikai szakadék” miatt a szülői mediáció nagy mértékben hiányzik a gyermekek TV-nézése és az Internetezése során annak ellenére, hogy időkorláttal, együttes tevékenységgel vagy technikai mediációval keretek közé lehetne szorítani a ,,médiafogyasztást”. Végül az előadó a médiaoktatás fontosságának megerősítetésére azt elemezte, hogy gyerekek tapasztalataik hiányossága és értelmi fejlődésük sajátosságai miatt gyakran nem értik vagy félreértik a médiatartalmakat.
Ezután Dr. Pócsik Ilona, a MediaSmart Hungary Oktatási Nonprofit Kft. és a Reklámvilágszövetség Magyar Tagozatának elnökét köszönthettük, aki "Médiapiaci tendenciák. Új kihívások és feladatok a kiskorúak védelmében" című előadásában a globális világ médiapiaci jellemzőinek ismertetésével kívánta megvilágítani a kiskorúak védelmének kihívásait. Számos kutatási eredményre alapozott információ mellett ebből az előadásból tudhatta meg a közönség azt az elkeseredésre okot adó és tettekre ösztönző adatot, hogy 2009-ben a 4-17 éves korosztály az esetek nagy részében egyedül napi 178 percet töltött a TV képernyő előtt, amely során a gyermekcsatornák mellett elsősorban a két országos kereskedelmi szolgáltatóra esett választásuk. Erre tekintettel ez az előadás sem zárulhatott másként, mint a családok és a gyermekek számára történő ismeretterjesztés fontosságának hangsúlyozásával.
A második blokkban először a Mediatudor oktatási program projektvezetőjét és a Media Literacy Magyarország Egyesület elnökét, Almási Gizellát hallhattuk. Előadását "Médiaértés - Médiaoktatás – Médiatudor" címmel tartotta meg, amelyben a médiaműveltség fogalmának boncolgatása után azokkal a képességekkel és készségekkel foglalkozott, amelyek elsajátítása minden korosztály számára elkerülhetetlen a digitális kor médiakörnyezetében. Az előadásban természetesen hangsúlyos szerepet kapott a Mediatudor oktatási program bemutatása és ennek kapcsán az előadó rávilágított arra, hogy a médiaértésnek különösen a reklámok világában van kitüntetett szerepe, mert az "áruvilág kicsi királyai” (ahogy a gyermekeket nevezi) már akkor is fogyasztóként vannak megszólítva, amikor erre még éretlenek.
A konferencia záró-előadását az SZTE BTK egyetemi adjunktusa, Dr. Ivaskó Lívia PhD és egyetemi tanársegédje, Mátyus Imre tartotta meg "Felkészülés és felkészítés a tudatos médiahasználatra" címmel. Az előadás többek között foglalkozott a legújabb médiakörnyezeti változásokkal, a "many-to-many” kommunikációs rendszer jelenségével és azzal a sokszor tapasztalt problémával, ami ,,kontextusok összeomlásaként” definiálható. Mátyus Imre a WEB 2.0 által teremtett lehetőségeket ismertetve kiemelte az "online önreprezentációt” utalva azokra a kockázati tényezőkre, amelyeknek a fiatalok kiteszik magukat online megjelenésükkel. Természetesen az előadó nem vitatta a számítógép előnyeit, de az előtte szólókhoz hasonlóan az ő meglátása szerint is nagy hangsúlyt kellene fektetni a fiatalok és idősebbek felkészítésére a megannyi tartalmat és lehetőséget kínáló digitális korban. Ugyanakkor a felkészítés igen komoly kihívást jelent a technika gyors fejlődése következtében, így az előadó zárásként méltán tette fel a kérdést: Felkészülhetünk-e / felkészíthetünk-e bárkit arra, ami már itt van vagy még csak nem is látjuk előre?
A konferencia zárószavait Prof Dr. Szajbély Mihály és Dr. Gellén Klára (a konferencia szervezője) mondták el, akik reményüket fejezték ki, hogy a színvonalas, elgondolkodtató és cselekvésre ösztönző előadások valóban tettre sarkalják a közönség soraiban ülőket.
(dr. Bakos Eszter)
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,