Nyitó előadásában – melyet az egyik impozáns tárgyalóteremben hallgathattunk végig – bemutatta az Ítélőtábla helyét a bírósági szervezetrendszerben. Kiemelte, hogy a hatáskörükbe tartozó ügyekben fellebbviteli fórumként járnak el a bírák. A TDK helyszínéhez igazodva előadóink is olyan témát választottak az előadásukhoz, melyek szorosan kapcsolódnak az igazságszolgáltatáshoz.
Elsőként Márki Dávid, másodéves joghallgató „A bírói függetlenség az Alkotmánybíróság határozataiban” című előadását hallhattuk. Az a jelenlévők számára is hamar világossá vált, hogy a téma igen komplex. Az AB több határozatában is foglalkozott ezen kérdéssel, melyet pl. igazgatási oldalról, illetve költségvetési oldalról is megközelített. Legutóbb a 33/2012 (VII. 17.) határozatában azt is kimondta, hogy bírói függetlenség az 1869.évi IV. és az 1871. évi XI. törvénycikkeknek köszönhetően a „történeti alkotmányunk vívmányai” sorolható.
Harangozó Attila az előadáshoz hozzáfűzte, nem csupán egy alkotmányos alapelvről, egy jogállami garanciáról van szó, ami kihat a bírósági szervezetrendszerre, hanem egy olyan szabályról, amit az egyes eljárási törvények is garantálnak.
Zádori Tamás, negyedéves joghallgatótól „Változások a bíróságok belső igazgatásában” című előadást hallhattuk. Téma ismertetésekor hangsúlyozta, hogy bírósági igazgatásnak Nyugat-Európában már évtizedekre visszamenő hagyománya van és számos modell is kialakult ezekben az országokban. Magyarországon bírósági igazgatásban – többek között a bírói függetlenségre is hivatkozva - az 1997-es igazságszolgáltatási reformcsomag hozott változást, hiszen ekkor került felállításra az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. Az előadásból kitűnt, hogy az OIT működését számos kritika érte, melyekre kívánt a 2011-es igazságszolgáltatási reform reagálni.
Az előadást követő vitát Harangozó Attila nyitotta meg, melyhez a hallgatók is csatlakozva közösen vitatták meg a Velencei Bizottság állásfoglalásait és elemezték az újonnan felállított Országos Bírósági Hivatal helyzetét.
Összegzésképpen elmondható, hogy hallgatóink egy olyan TDK-ülésen vehettek részt, melyen jobban megismerhették nemcsak az Ítélőtábla, hanem általában a bíróságok belső működését. Megtudhatták, hogy a sarkalatos törvények milyen változásokat vezettek be, és alkalmuk nyílt arra, hogy ezeket a bírák szemszögéből is jobban megismerjék.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,