SOMLÓ BÓDOG
(1873-1920)
Somló Bódog jogász, egyetemi tanár, a magyar szociológia korai alakja. Pozsonyban született. Egyetemi tanulmányait Budapesten kezdte, Kolozsvárott fejezte be. Itt szerzett 1895-ben jogi, 1896-ban államtudományi doktorátust. Közben állami ösztöndíjjal Lipcse és Heidelberg egyetemein is folytatott tanulmányokat. 1899-ben jogbölcseletből, 1903-ban politikából szerezte meg a magántanári képesítést a kolozsvári egyetemen, egyben 1899-től 1905-ig a nagyváradi jogakadémia professzora.
1905-ben került Kolozsvárra a Jogbölcselet és Nemzetközi Jog Tanszékre rendkívüli egyetemi tanári kinevezéssel, majd 1908-tól 1918-ig rendes tanár. 1918-tól a budapesti egyetem tanára volt politikából és nemzetközi jogból. Számos magyar és német nyelvű jogbölcseleti és szociológiai dolgozatot írt, iskolát teremtett maga körül. Lukács György is nála doktorált. Részt vett 1900-ban a Huszadik Század c. társadalomtudományi folyóirat, majd Harkányi Edével és Pikler Gyulával a Társadalomtudományi Társaság megalapításában.
Első fennmaradt műve „A parlamentarizmus a magyar jogban”, jogtörténeti munka. Nemzetközi jogi vonatkozású műve „A nemzetközi jog bölcseletének alapelvei” címet viseli.
A Szociológia (1901), az Ethika (1900) és a Jogbölcselet (1901) c. munkái világosan mutatták azokat a gondolati irányokat, amelyek döntően befolyásolták pályájának első szakaszában: a Spencer-féle evolucionista szociológia, a Pikler-féle belátásos elmélet. Később a Stammler-féle „helyes jog” elméletének egyik hazai képviselője, majd az „általános jogtan”-nak nevezett irányt vezette tovább. Austin és Stammler tanait tovább fejlesztve a jog legáltalánosabb fogalmi elemeit kereste, amelyekbe már bizonyos társadalmi elemeket is belevett. Utóbb – ismét tovább fejlesztve tételeit – jogfogalmi fejtegetéseinek alapvető tétele nem az erkölcs, hanem a hatalom jelentőségének hangsúlyozása, bár külsőleg elfogadta a kanti jogállam fogalmát.
Tudományos pályafutásának második korszakában következett be a neokantiánus fordulat, mellyel megteremtette a magyar jogbölcseleti gondolkodás eddigi legprosperálóbb korszakát, ami a század közepéig tartott. Az 1910-ben megjelent „A jog értékmérői” című tanulmányát tekintik a korszakhatárt reprezentáló írásának. A neokantiánus fordulat valójában a helyes jog kérdésének tárgyalásában következett be, de végkifejletével az 1917-ben német nyelven publikált Juristische Gundlehre (Jogi alaptan) című terjedelmes monográfiájában találkozunk. Somló fő művében a jog – tartalmától független – fogalmának és fogalmi elemeinek analitikus elemzését adja, és keresi azokat a jogi tartalom szempontjából a priori jogi alapfogalmakat, amelyek minden jogszabály jogi mivoltának szükségképpeni formális előfeltételei. Somló volt az első magyar jogfilozófus, akinek munkásságát Európa-szerte ismerték, munkáinak világos gondolatfűzése, sokszor eredeti felfogása kivívta nem csupán a hazai neves jogtudósok, de ezen túlmenően a nemzetközi tudományos világ nagyrabecsülését is. A magyar jogtudomány joggal lehet büszke arra, hogy Rudolf Stammler, és Hans Kelsen mellett Somló Bódogot az európai neokantiánus jogfilozófia nagyjai sorában tartják számon. 1920-ban Kolozsvárott fiatalon, 47 éves korában hunyt el.
Források:
- Moór Gyula: Somló Bódog, Budapest. 1921.
- Szegvári Katalin: Somló Bódog jogelméleti munkássága, (Szeged 1952–1953)
- Szabadfalvi József: A magyar jogbölcseleti gondolkodás történetének vázlata, Magyar Szemle Online KIHÍVÁSOK ÉS KÉNYSZERPÁLYÁK I..
- Saád József: A Magyar Szociológia Centenáriuma, Szociológiai Szemle 2001/3. 3-18.
- Magyar életrajzi lexikon 1000-1990.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,