Megjelent Császár Mátyás ”Az Európai Unió intézményi jogi aktusai” című könyve, amely az Európai Unió jogforrási rendszerét hiánypótló jelleggel, a teljesség igényével vizsgálja, elemzi és rendszerezi.
A brit Ashgate Publishing kiadó gondozásában megjelent mű az USA és az Európai Unió trösztellenes és versenyjogi szabályozását összehasonlító szemszögből vizsgálja, azok egyik aspektusára, a korlátozó megállapodásokra fókuszálva a vertikális intra-brand árazás és a területi korlátozások összefüggéseiben.
A nemzetközi kollíziós magánjog és az ahhoz szorosan kapcsolódó, az európai polgári eljárásjog körébe tartozó jogterületek - joghatóság, határozatok kölcsönös elismerése és végrehajtása, stb. - régóta az Európai Unió (magánjogi) jogalkotásának homlokterében állnak a tagállami szabályozásokkal párhuzamos, azokat kiegészítő, és a jövőben minden bizonnyal majd fokozatosan felváltó rezsimet hozva létre. Mindemellett természetesen hatályban vannak és alkalmazandóak a tagállami nemzetközi magánjogi kódexek és a vonatkozó nemzetközi egyezmények. A szabályozások e párhuzamossága és gyors változásai a jogalkalmazókat számos kihívás elé állítja.
Több mint másfél évtized telt el azóta, hogy a szerzők első tankönyve megjelent az európai kereskedelmi jogról. A tisztelt Olvasó most az Európai Unió gazdasági jogát bemutató új generációs tankönyvsorozat első darabját tartja kezében, amely már teljes mértékben figyelembe veszi a 2009. december 1-jén hatályba lépett Lisszaboni Szerződés módosításait, az Európai Unióról, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződések hatályos rendelkezéseit.
Richard Whish az európai versenyjog egyik legelismertebb szaktekintélye, a King’s College London professzora. A kiadvány nélkülözhetetlen alapmű, nem csak azoknak, akik betekintést szeretnének nyerni a versenyjog alapjaiba, hanem azon szakembereknek illetve egyetemi hallgatóknak is, akik tovább akarják mélyíteni tudásukat az Európai Unió és az Egyesült Királyság versenyjogával kapcsolatban.
A versenyjogban a közjogi, azaz a versenyhatósági jogalkalmazás mellett egyre nagyobb jelentősége van az ún. magánjogi jogérvényesítésnek is. Ez alatt olyan, a polgári bíróságok előtt benyújtott keresetek értendők, melyekben a keresetet benyújtó vállalkozások vagy magánszemélyek egy versenyjogi jogsértés kapcsán kívánnak polgári jogi jogkövetkezményeket érvényesíttetni. A polgári jogi jogkövetkezmények közül legjelentősebb természetesen a kártérítés.
Immár több éve alkalmazandóak és még régebben relevánsak hazánkban a közösségi versenyjog szabályai, anélkül azonban, hogy a tárgykör megfelelő szintű szakirodalmi feldolgozására sor került volna. A közösségi versenyjog ugyanis nemcsak közvetlen alkalmazásával hat, hanem át-, meg átszövi a magyar versenyjog rendszerét és gyakorlatát is, és így közvetve még a kizárólag honi kötődésű ügyekben is relevanciával bír.
A közösségi jog szabályozza ma már az EU-n belüli, határon átnyúló polgári jogi jogvitákban a joghatóság, a bírósági határozatok elismerése, illetve végrehajtása, a bíróságok közötti együttműködés stb. kérdéseit. Ezzel a magyar nemzetközi magánjog szabályainak jelentősége - ezekben a kérdésekben - másodlagos lett, a nemzeti szabályok csak Magyarország nem-EU relációjában érvényesülnek. Ha a jogvita átnyúlik a határokon és EU-s vonatkozása van, akkor már a formálódó európai nemzetközi magánjog szabályait kell alkalmazni. A kézikönyv a vonatkozó közösségi jogi szabályozás értelmező ismertetésére vállalkozik. Erre nemcsak a vonatkozó jogszabályok gyakran pontatlan magyar fordítása miatt van kiemelt szükség, hanem azért is, mert egyes részterületeken az Európai Bíróság már több évtizedes gyakorlattal rendelkezik.
A könyv a kereskedelmi vagy gazdasági jogi joganyag átfogó tárgyalásának kereteként az Európa-jog forrásait, a Közösség intézmény- és külkapcsolatrendszerét, a magyar csatlakozás esélyeit és feltételeit mutatja be, mégpedig a jog, a szakirodalom, a felelős állásfoglalások, a gazdasági és politikai élet reálfolyamatainak legfrissebb jellemzőit figyelembe véve. A mű az első magyar nyelvű rendszeres feldolgozása és bemutatása az Európai Közösség kereskedelmi jogának, s egyben a jogi felsőoktatás tananyaga is.
A kiadó európai joggal foglalkozó kiadványsorozatának legújabb tagjaként egy tanulmánykötetet nyújt át az Olvasónak. A kiadvány egyes fejezetei az MTA Jogtudományi Intézete, az Európai Jogakadémia és az Európa 2002 Alapítvány által szervezett, a Magyar Tudományos Akadémián Magyar jogalkotás, jogalkalmazás hazánk EU-csatlakozása küszöbén címmel, 2002. május 6-án megrendezett tudományos konferencián elhangzott előadásokon alapulnak, azok helyenként alaposan átdolgozott, kibővített változatai.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,