CURRICULUM
Jogász-pedagógus szülők gyermekeként születtem 1958. december 5-én Zalaegerszegen, ahol elemi és középiskoláimat is végeztem kitűnő és jeles eredménnyel. A szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára 1977-ben sikeres (elő)felvételt nyertem, ahol tanulmányaimat sorkatonai szolgálati időm (Kalocsa, “Forradalmi Ezred”) leteltével, 1978. őszén kezdtem meg.
Jogtudományi tanulmányaim során kezdettől nagy figyelemmel fordultam a római jog, valamint a magyar és az európai jogtörténet felé, ami nagyrészt köszönhető kiváló mestereimnek, a romanista Pólay Elemér, valamint a jogtörténész Both Ödön és Ruszoly József professzoroknak. A kar Jogtörténeti Tanszéke mellett működő diákkörnek kezdettől tagja, harmadéves koromtól titkára voltam és mint ilyen kaptam végzésem után (1983) meghívást e tanszékre tanársegédi munkakörbe, ahol azóta is megszakítás nélkül dolgozom, utóbb adjunktusi, 1995-től docensi beosztásban, mindvégig főállásban.
Szakdolgozatomat Ruszoly József és Degré Alajos szakmai iránymutatása mellett alkotmánytörténeti témából írtam (Zala vármegye országgyűlési választástörténete 1848–1872); ez a munkám csekélyebb átdolgozás után két részpublikációban látott napvilágot (Az első népképviseleti választások Zala vármegyében — 1848.; Országgyűlési választások Zala vármegyében — 1861-1872). Both Ödön ösztönzésére azonban érdeklődésem hamarosan a szakjogtörténet felé fordult. Nagynevű mesterem korai, 1995-ben bekövetkezett halála után tovább erősödött ezirányú törekvésem, hiszen a magyar reformkor-kutatást szinte személyével szimbolizáló kutató szellemi öröksége további művelésének folytatását kötelességemnek érzem. Mivel a magyar szakjogtörténetek kutatásának 1848 előtti korszakával jegyeztem el magam, tökéletesítettem nyelvi felkészültségemet: még egyetemista koromban német nyelvből megszerzett állami nyelvvizsgám mellé latinból is megszereztem a “Rigó utcai” bizonyítványt.
Bár magyar jogtörténésznek vallom magam, elengedhetetlennek éreztem mindig is a kutatási témák európai beágyazását, ezért szorgalmasan érdeklődtem a külföldi, szakterületem specialitásai folytán elsősorban németországi ösztöndíjas kutatási lehetőségek iránt — nem is eredménytelenül. Alapos szakmai előkészületek és tájékozódás után 1989-től lehetőségem nyílt hosszabb kül-földi tanulmányútra. A Friedrich-Naumann-Stiftung első magyarországi ösztöndíjasaként (ún. Promotionsstipendiat-ként) öt szemesztert tanulhattam a világhírű freiburgi egyetemen, ahol Karl Kroeschell professzor doktoranduszaként német büntetőjogtörténeti témából elkészítettem doktori disszertációmat és további egy esztendei munka után ugyanott be is nyújtottam. A doktori szigorlatok (német jogtörténet, német büntetőjog, államelmélet és jogfilozófia) és a dolgozat megvédését követően 1992-ben a freiburgi egyetem rektora és a jogi kar dékánja magna cum laude minősítéssel doktorrá avatott. E kutatási témából sarjadt az a könyvem, amelyet valamivel később német nyelven publikáltam: Die Verdachtsstrafe als Erscheinungsform der Schuldvermutung (1993) címmel. Néhány évvel később a Freiburg im Breisgau egyetemén szerzett doktorátusom honosítására került sor, melynek eredményeként a JATE első PhD doktorává fogadott rektorunk (1996).
Eddigi tudományos munkásságom nagyobbik részét képezte — és alkotja még továbbra is — a büntetőjog történetének kutatása. Mivel e szakterületen a feltárt források eléggé gazdagok és a szakirodalom is számottevő, megengedhető az a "luxus", hogy egy szűkebb téma kutatására adja az ember magát. Ez a terület a tágan vett magyar reformkor (1790–1848) idejének büntetőjoga. A jogtörténetírás számomra komplex kutatási program: a legiszláció és a jogalkalmazás együttes vizsgálata. Különösen nagy figyelmet fordítok a vizsgált korszak leginkább "látványos" tevékenységének, a büntetőjogi kódex megalkotására tett erőfeszítések vizsgálatának. Ez már dogmatika-történet is, és így együtt sok hasznos hozadékot ígér a jelenkor jogalkotóinak is.
Kutatási tevékenységem során tehát a szakjogokat részesítem előnyben, így foglalkozom a szerzői jog magyarországi kialakulásával és fejlődéstörténetével (egyik tanulmányomban a teljesség igényével dolgoztam fel az első magyar, országgyűlési tárgyalás elé került elaborátumot: A Szemere-féle szerzői jogi törvényjavaslat címmel), a középkori magyar szentszékek tevékenységével, valamint a tágan értelmezett magyar reformkor (1790–1848) büntetőjogának kodifikációs törekvéseivel. Utóbbi esetében legfőbb törekvésem a büntetőjogi kodifikációs próbálkozások fehér foltjainak eltüntetése, kiemelten a kodifikációs előmunkálatokra kiküldött ún. rendszeres bizottságok anyagainak feltárása. E körben már évek óta dolgozom az 1830. évi (második) magyar büntetőkódex-tervezet kritikai kiadásán és monografikus feldolgozásán, és behatóan foglalkozom a magyar büntetőjog történeti dogmatikájával.
Kevéssel doktori disszertációm elkészítését megelőzően kezdtem el foglalkozni a magyar egyházi bíráskodás történetével annak kapcsán, hogy a Magyar Tudományos Akadémia jóvoltából én kaptam megbízást Bónis György grandiózus, ötven éven át gyűjtött, a középkori magyar egyházi bíráskodásra vonatkozó iratgyűjteményének sajtó alá rendezésére. Több mint öt évi fáradságos, rengeteg egyéni kutatást is tartalmazó munka után elkészültem a könyvvel, amely Szentszéki regeszták (1997) címmel látott a Püski kiadó jóvoltából napvilágot. Jelenleg a könyv mutatójának készítésével foglalkozom, ami maga is több évet vesz igénybe.
A szentszéki bíráskodás története — kivált a középkorban, de a katolikus egyházban lényegében azóta is töretlenül — egyetemes európai téma. Feldolgozása során nélkülözhetetlen az európai párhuzamok keresése. A magyar jogfejlődésre évszázadokon át legnagyobb hatást kifejtő német intézmények kutatása elengedhetetlen. Kiemeli a téma fontosságát, hogy az egyébként rendkívül gazdag német egyház(jog)történeti kutatások is rendszeresen elhanyagolják ezt a fontos területet
A középkori egyházi bíráskodás kutatása természetesen irányította figyelmemet ismételten a nemzetközi összefüggések vizsgálata irányába, ezért 1998-ban pályázatot adtam be az Alexander von Humboldt-Stiftunghoz kutatóösztöndíjra. A német tudományosság e talán legtekintélyesebb, kifejezetten külföldieket támogató alapítványa mint tudott, az egész világról beérkező és minden kutatási területet felölelő pályázatok közül minden évben 500-at díjaz. Nekem első alkalommal sikerült ez, így az 1998/99. akadémiai évet a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität Leopold Wenger Intézetében tölthettem a középkori kanonisztika egyik legkiválóbb mestere, Peter Landau professzor segítségnyújtása mellett. Kutatási programom célja a középkori délnémet egyházak bírásodási gyakorlatának feltárása és szintézisszerű összefoglalása volt, amelyet sikerrel oldottam meg: Középkori bajor egyházi bíráskodás című monográfiámat örömmel fogadta el kiadásra a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézetét vezető Erdő Péter professzor.
A Potsdami Egyetem jogi karával közösen szervezett Deutsches und Europäisches Wirtschaftsrecht c. kurzus programigazgatói feladatait is a kezdettől (1998) ellátom karunkon.
A Magyar Köztársaság elnöke 2002. július 1. hatállyal a Szegedi Tudományegyetem tanárává nevezett ki, miután előző évben sikeresen habilitáltam. Ugyanez évben felvételt nyertem a Professzorok Batthyány Körébe.
A 2002. őszi helyhatósági választásokon Szeged városában a polgári erők által közösen támogatott független polgármesterjelölt voltam. E tisztet nem sikerült elnyernem, de a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottságnak tagja lettem, 2004. októberében pedig a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség városi elnökségének tagjául választottak.
A magyar országgyűlés 2005. november 14-én a Magyar Köztársaság Alkotmánybíróságának bírájává választott, minek következtében valamennyi társadalmi és politikai jellegű szervezetben viselt tagságomról és megbízatásomról lemondtam.
Tudományszervezéssel (is) kapcsolatos funkcióim:
– Kari Tudományos Bizottság titkára (1992-2002)
– Kari Habilitációs Bizottság titkára (1995-2003)
– Kari Doktori Tanács (1996–2002) és a Doktori Programtanács (1994–2000), majd
– Doktori Iskola titkára (2000-től)
– Kari tudományos dékánhelyettes (1996. 07. 01-től két + három + egy évre = 1996–2002)
TEMPUS projektekben "Contact-person":
– Reform des Rechtsunterrichts durch Rechtsgeschichte und Rechtsdogmatik (JEP 2114-91; partneregyetemek többek között: Trier, Oxford)
– M.Sc. Course in Environmental and Development Education (JEP 3226-97; partneregyetemek többek között: Southbank of London, Koppenhága)
Alkotmánybíróvá történt megválasztásomig a magyar jogi felsőoktatás széleskörű támogatására 1996-ban létrehozott Pólay Elemér Alapítvány képviselője és kuratóriumának titkára voltam.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,