A jogászképzésről készülő kormányjelentést is nagyító alá tette a Jogász Dékáni Kollégium. A testület 2015. április 13-i ülésének az SZTE adott otthont. A programhoz kötődő sajtóbeszélgetésen Trócsányi László igazságügyi miniszter kijelentette: meg kell újítani a jogászképzést.
Szervezeti és tartalmi szempontból is átalakult a jogászképzés a rendszerváltozással. Az elmúlt 25 évben a korábbi 3-4 helyett 8 intézményben képeznek jogászokat, miközben a tudományterület fejlődése miatt is korszerűsíteni kellett a képzési tematikát. E változások jövőbe mutató elemeit vették sorra a Jogász Dékáni Kollégium 2015. április 13-i tanácskozásán a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar épületében.
Bírók oktatnak, és bírákat képeznek
„A 11 ezer embert foglalkoztató bírósági szervezetben 4500 a jogászok száma. Lényeges, hogy a 20 törvényszék, 5 ítélőtábla a gyakorlati képzés és a tudományos kutatás színtereiként vonzza a fiatal jogászokat” – fogalmazott Handó Tünde. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke az elmélet és a gyakorlat példaszerű találkozási pontjaként jelölte meg a szegedi képzést a Jogász Dékáni Kollégium megbeszélésének főbb megállapításait összegző sajtótájékoztatón.
A tárgyalások látogatása, a tudományos kutatás, a jogklinika, a szakmai gyakorlat biztosíthatja a hallgatók felkészítést – sorolta a példákat az OBH-elnök. Szerinte a szegedi egyetem azért is mintaszerű, mert itt például bírók is tanítják a joghallgatókat, illetve az SZTE Állam és Jogtudományi Kar részt vesz a bírák képzésében.
Handó Tünde szerint „fontos olyan jövőt biztosítani a fiatalok számára, melyért érdemes joghallgatóvá válni”.
Az ország versenyképessége szempontjából sem lehet közömbös, hogy milyen színvonalú azoknak a hallgatóknak a képzése, akikből a jövő jogászai, bírói, ügyészei, ügyvédei lesznek. A színvonal erősítésének szükségességét emelte ki Trócsányi László igazságügyi miniszter.
„Hiányról” beszéltek az 1989-90-es időszakban, míg 1990-2000-ben a „túlképzés” volt a kulcsszó, ha a jogászképzést jellemezték. Ám a felsőoktatási intézmények jogi kari finanszírozásának az átalakítása bizonyította: a jogi diploma a munkaerőpiacon jól hasznosítható, vagyis nincs jogász munkanélküliség. A jogi diploma általános végzettség ad, mellyel sok területen el lehet helyezkedni – jelentette ki Trócsányi László. Az igazságügyi miniszter elárulta: a fővárosi 3 és az 5 vidéki városbeli jogászképzést összehasonlító vizsgálat alapján jelentés készül. E felmérés eredményeit Jogász Dékáni Kollégium is megvitatta. Megállapította: regionális szempontból is fontos a helyi értelmiség képzéséhez is hozzájáruló intézmények fenntartása, az ott kialakult specializációk, a tudományos eredmények ösztönzése. A fejlesztési lehetőségek között felmerül a delokalizáció is.
„Meg kell találni annak a módját, hogy egyetlen tehetséges fiatal előtt se záruljon be a jogi karrier lehetősége pusztán anyagi okok miatt”– hangsúlyozta a miniszter.
2015 májusában az Igazságügyi Minisztérium javaslatait is megfogalmazza a jogászképzés jövőjéről.
Nemzetközi átjárhatóság
„Egyre komolyabb kihívás, hogy külföldi intézmények tandíjmentességgel vagy alacsony képzési költségekkel járó, kecsegtető ajánlatokat tesznek a középiskolásoknak”– emlékeztetett Hajdú József . A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja szerint a hazai képzőhelyek nem egymás ellen harcolnak. A sajtóbeszélgetésen kiemelte a jövőbeni képzés minőségközpontúságát és gyakorlatorientáltságát.
„A jogi szakma nemzetközileg sokkal átjárhatóbb, mint azt sokan gondolják” – mondta az SZTE-dékán, aki szerint a jogászok „a társadalom üzemmérnökei”.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotók: Ócsai Gábor
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,