A legjobb vidéki gazdasági kar az SZTE GTK

Megjelent a HVG és Heti Válasz felsőoktatási rangsora

Hogyan rangsorolják az egyetemeket?

A HVG Diploma 2018 különszámában a kari rangsor a hallgatói és az oktatói kiválóságból áll össze.

Vizsgált szempontok:

  • az elsőhelyes jelentkezők számát,
  • a felvett hallgatók pontátlagát,
  • a nyelvvizsgával felvettek arányát,
  • a középiskolai tanulmányi versenyen helyezettek számát,
  • a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát,
  • az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó hallgatók számát,
  • az MTA-címmel rendelkező oktatók arányát.

Változás a korábbi évekhez képest, hogy az oktatói rangsorokban módosították a súlyozást. Az egy tudományos fokozatot szerzett oktatóra jutó hallgatók számát a korábbi 50 százalékos súlytól eltérően idén azonos mértékben vették figyelembe az ilyen oktatók teljes tanári létszámon belüli arányával és az MTA-doktori címet szerzett oktatók arányával.

A Heti Válasz Felsőoktatási rangsora a felsőoktatási intézményeket szintén a felvett hallgatók és az oktatók kiválósága, a végzett hallgatók sikeressége és az oktatók kiválósága alapján veti össze.

Vizsgált szempontok:

  • felvettek átlagpontja,
  • a szakra első helyen jelentkezők közül bejutottak aránya,
  • legalább komplex B2 szintű (középfokú) nyelvvizsgával, illetve annak megfelelő nyelvtudással rendelkezők aránya,
  • az adott szakon kötelező érettségi tárgyból emelt szinten legalább jó minősítést (vagy ha a szakon kötelező tárgyat emelt szinten kell teljesíteni, jeles minősítést) elért felvettek aránya,
  • a karon főállású oktatók közül tudományos fokozattal rendelkezők aránya,
  • a karon egy oktatóra vagy tanárra jutó aktív hallgatók száma.

A gazdaságtudományok képzési terület rangsora – a legjobb vidéki kar a GTK

A HVG rangsorában a hallgatók kiválósága alapján az SZTE GTK az ötödik helyezett, a legjobb vidéki gazdasági karként szerezve meg ezt a helyezést.

A Heti Válasz összesített rangsorában az SZTE GTK a legjobb vidéki karként a hatodik helyet szerezte meg. Az idei évben a gazdaságtudományok képzési terület volt a legnépszerűbb, több mint 9200 nappali tagozatos alapképzésre felvett hallgatóval és közel 13 és fél ezer első helyes jelentkezővel. (A létszámok kissé elmaradnak az előző évitől.)

A képzési terület legnagyobb és legnépszerűbb alapszakja továbbra is a gazdálkodási és menedzsment (több mint 2600 első helyes jelentkezővel), a turizmus-vendéglátás (2000 jelentkezővel az első helyen), a kereskedelem és marketing szakirányt pedig 1600-an választották első helyen.

„A gazdaságtudományi diploma munkaerőpiaci értéke jellemzően magas. A diplomás pályakövetési adatok tanúsága szerint a gazdaságtudományi terület végzettjei a legjobban kereső diplomások közé tartoznak, és a gyors elhelyezkedés sem okoz problémát számukra.” – írja a Heti Válasz.

A Heti Válasz rangsorában az SZTE GTK 301 felvett hallgatóval a harmadik helyen áll. Az állami képzésben felvett hallgatók felvételi pontjainak átlaga 451,4, a költségtérítéses képzésben felvetteké pedig 374,7. A felvettek kiválóságát bizonyítja, hogy az SZTE GTK gólyáinak 73,8% rendelkezett a jelentkezés időpontjában legalább komplex középfokú nyelvvizsgának megfelelő nyelvtudással.

A DPR 2016-os eredményei és a NAV foglalkoztatási adatai alapján a felsőfokú végzettséget igénylő munkakörökben foglalkoztatottak aránya került a rangsorképző szempontok közé. A GTK-n gazdálkodási és menedzsment alapszakon végzettek a felsőfokú végzettséghez kötött munkakörben dolgozók átlaga alapján harmadik helyezést értek el: 81%-uk felsőfokú végzettséghez kötött munkakörben dolgozik. Kereskedelem és marketing alapszakon végzettek esetében ez az arány 79% - szintén harmadikként a hazai gazdasági képzőhelyek közül.

A szegedi kereskedelem és marketing alapszakon végzettek 40%-a tanul tovább mesterképzésben (ez az arány a második), pénzügy és számvitel alapszakon végzettek közül pedig 42% folytatja tanulmányait – ez az arány az SZTE GTK-n a legmagasabb.

GM – negyedik helyezés

A Heti Válasz a továbbiakban a három legnagyobb alapszakot vizsgálta, melyek közül kettőn lehet továbbtanulni a GTK-n.

A gazdálkodási és menedzsment szakot tekintve az SZTE GTK az önköltséges képzésre felvettek pontátlaga alapján a harmadik helyen áll. 2017-ben a tanulmányaikat gazdálkodási és menedzsment alapszakon az SZTE GTK-n kezdők esetében a költségtérítésesek felvételi pontátlaga 382,8 volt, az állami képzésben felvetteké pedig 447,2. Ezen a szakon a kar felvett hallgatói a nyelvtudást tekintve a második helyen állnak, hiszen 84,0%-uk rendelkezik legalább komplex középfokú nyelvvizsgának megfelelő nyelvtudással.

A Heti Válasz összesített listáján az SZTE GTK gazdálkodási és menedzsment alapszakja a negyedik helyezést érte el.

KM – második helyezés

A Heti Válasz felmérése szerint GTK kereskedelem és marketing alapszakja második helyen végzett az összesített rangsorban. Erre a szakra 2017-ben a költségtérítéses hallgatók 372,2-es felvételi átlagponttal nyertek felvételt, a szakra első helyen jelentkezők közül 18,1% jutott be.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Sokacz_ZsofiaSokacz Zsófia - SZTE-BBMK

Kiskoromban nagyon szerettem a zenét, zongorázni kezdtem, majd kilenc évesen eldöntöttem, hogy zongorista leszek. Egy zenei táborban ismerkedtem meg az akkori tanárommal, általa pedig a jelenlegi zongoratanárnőmmel. Nekik köszönhetem, hogy felvettek a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karra. Szeged mindig is vonzott, hisz gyönyörű város és több barátom is tanul itt. Zenepedagógia és zenepszichológia mellett, tanításgyakorlatunk is van, így általános és középiskolásokat oktathatunk. Az itt töltött éveim alatt szenvedélyemmé vált a tanítás. A jövőben, zeneiskolában szeretnék dolgozni.


Nemeth MelittaNémeth Melitta – TTIK, földrajz

Korábban már elkezdtem egy szakot, viszont úgy hozta az élet, hogy azt abbahagytam. Ezután elkezdtem dolgozni, és a munkám során jöttem rá, hogy a turizmus és a földrajz az, ami igazán érdekel. Így újra nekifutottam a tanulásnak, és felvételiztem a TTIK-ra, földrajz szakra. Szakiránynak a turizmust választottam. Itt végre úgy érzem, hogy a helyemen vagyok. Pozitívum, hogy habár kevesen vagyunk ezen a specializáción mégis elindították, így sokkal több idő jut egy-egy emberre az órákon.





További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.