Szegedi Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Karunkról  --  Szervezeti felépítés  --  Tanszékek / Intézetek  --  Munkaügyi Kapcsolatok és Társadalombiztosítási Képzések Intézete  --  Nemzetközi kapcsolatok  --  ERASMUS  --  Élménybeszámolók

ERASMUS IP VADRIMAT 2014 Antwerpen

2014 májusában SZTE-s hallgatóknak lehetőségük nyílt egy intenzív Erasmus programban való részvételre az Európai Unió jóvoltából Belgiumban.

IP-VADRIMAT

Antwerpen, Belgium

2014

2014 májusában lehetőségünk nyílott egy intenzív Erasmus programban való részvételre az Európai Unió jóvoltából Belgiumban.

 Négyen az Állam- és Jogtudományi karról (Árva-Tóth Bianka, Bozsó Zsófia, Judák Viktor és Láda Flóra), valamint egy tanuló a Gazdaságtudományi Karról (Kuruczleki Éva) alkottuk a magyar csapatot, melynek mentora Rossu Balázs volt. Mivel Balázs az előző évek programjaiban is aktív szerepet vállalt, megtudtuk, hogy amellett, hogy egy életre szóló élmény vár ránk, rengeteg energiára és munkára is szükségünk lesz, mind a felkészülés, mind pedig a kintlét alatt. Éppen ezért már februárban elkezdtük az aktív felkészülést, ami azt jelentette, hogy heti 2 alkalommal találkoztunk és amellett, hogy felelevenítettük angol nyelvtudásunkat, gazdasági ismereteink is bővültek.

Előzetes, itthoni feladatunk volt, hogy 5 vállalatot látogassunk meg és mérjük fel, hogy az előző években ismertetett elméletek, hogyan valósulnak meg a gyakorlatban az értékalapú menedzsment területén. Miután ellátogattunk a vállalatokhoz és kellő információkhoz jutottunk, továbbá a szakirodalmat is tanulmányoztuk, egy körülbelül 25 oldalas tanulmányban kellett összefoglalnunk meglátásainkat, természetesen angol nyelven. Itthoni munkánk során mindent megtettünk annak érdekében, hogy igazi csapatként működjünk együtt, ezért annak ellenére, hogy felosztottuk a feladatokat egymás között, minden alkalommal megbeszéltük, hogy ki hol tart a munkájában és szükség esetén segítettünk is egymásnak. Továbbá készítettünk egy videót is magunkról, melyben bemutatkozunk és bemutatjuk a hungarikumokat, valamint Szegedet egy kicsit kreatívabb módon.

Május 4-én aztán elérkezett a nagy nap, felszállt a gépünk és hosszas utazás után megérkeztünk Antwerpenbe. Már a legelső nap nyilvánvalóvá vált, hogy nem lesz egyszerű a dolgunk, hiszen csapatokba osztottak minket. Minden csapat egy angol, egy holland, egy belga, egy román, egy spanyol és egy magyar diákból tevődött össze és egy kijelölt témakör köré csoportosult. Az első 2-3 nap még inkább az ismerkedésé, mintsem a munkáé volt, amely szükséges volt ahhoz, hogy a későbbiekben együtt tudjunk dolgozni. A második napon tartott nemzetközi esten, minden ország bemutatkozott és megvendégelte a többieket. Nagy örömünkre szolgált, hogy a magyar csapat kiemelkedően nagy sikernek örvendett ezen az estén. Ezek után azonban kezdetét vette a komoly és feszített tempójú munka.

Minden délelőtt előadásokon vettünk részt, ahol a különböző nemzetek mentorai, valamint helyi oktatók tartottak előadásokat az érték alapú menedzsment témakörében, minden oldalról vizsgálva azt. Ezek az órák nagy segítségünkre voltak a kinti munkánk elvégzésében. Délutánonként aztán külön vonultak a csapatok és mindenki dolgozott. Feladatunk volt egy kézikönyv összeállítása menedzserek részére, melyből megismerhetik az értékalapú menedzsment fontosságát, szükségszerűségét és hasznosságát, továbbá egy weblap készítése is. A kinti munka legnehezebb része a konkrét feladatok határidőn belüli teljesítése mellett talán az volt, hogy együtt tudjunk dolgozni, annak ellenére, hogy különböző országokból, különböző kultúrákból jöttünk. Szerencsére sikerrel vettük az akadályokat és talán azt is mondhatom, hogy igazi barátságok kötődtek ez alatt a két hét alatt. Minden csapat sikeresen teljesítette a maga feladatát, melynek utolsó állomása a végső prezentáció volt. Ekkor a mentoraink és a többi csapat előtt adtunk számot ismereteinkről, az elért eredményekről, valamint arról, hogy hogyan vittük véghez a feladatot. Ezek után már csak a véső búcsú volt hátra, melyet egy állófogadással koronáztak meg számunkra a szervezők.

A két hét alatt amellett, hogy rengeteget dolgoztunk és fejlődtünk, természetesen maradt időnk a kikapcsolódásra is. Ellátogattunk Bruges-be, ahol egy csodás napot töltöttünk városnézéssel és kirándulással, voltunk az antwerpeni kikötőben, ahol szemtanúi lehettünk annak, hogyan működik Európa második legnagyobb kikötője, valamint Brüsszelbe is ellátogattunk. Természetesen megkóstoltuk a méltán híres helyi sajátosságokat, mint például a waffles-t vagy a kagylót. Belga vendéglátóinknak köszönhetően pedig szinte majdnem minden este jutott idő egy kis kikapcsolódásra, ami néha karaoke-t, néha egy bulit, de volt olyan is, amikor egy nemzetközi kártya partit jelentett.

Röviden összefoglalva elmondhatjuk, hogy nagyon hálásak vagyunk ezért a lehetőségért. Amellett, hogy szakmailag is sokat fejlődtünk és a későbbiekben is hasznosítani tudjuk majd az itt megszerzett ismereteket és tapasztalatokat, valóban egy életre szóló élményben volt részünk. Köszönettel tartozunk a szervezőknek és mentorainknak munkájukért és támogatásukért, mellyel könnyebbé tették munkánkat.

 A hazautazás reggelén természetesen nehéz volt a búcsú, de mindannyian megegyeztünk abban, hogy találkozunk még valahol Európában.