Zöld-Munka-Csoport
2010/2011 tanév
Munkaterv
Első 2 hónap: Ismerkedés a témával, alapfogalmak tisztázása („zöld munka”, zöldgalléros munkavállalás, környezettudatosság, ökolábnyom, megújuló energiaforrások)
hónap: A legrégebbi partnerünk (Hárskúti Megújuló Energia Központ) bemutatóparkjának meglátogatása, gyakorlati tapasztalatok szerzése céljából. Valamint a hónap és egyben a szemeszter zárásaként a tehetségnap megrendezése az új partnerek meghívásával.
Kutatási – és munkaterv
2011/2012. tanév
A következő terület, amit vizsgálunk a humánerőforrás és a környezettudatosság kapcsolata. Sokan úgy vélik, hogy új HR terület van kialakulóban, hiszen a humán erőforrás osztály feladatai közé tartozik a vállalati programok szervezése, a munkatársak ösztönzése, a társadalmi felelősségvállalás, vagy akár a dolgozók környezettudatosságra való nevelése.
A Szegedi Tudományegyetem Munkajogi és Szociális Jogi Tanszéke több európai egyetemmel (pl.: Antwerpen, Bacau, San Sebastian, Lodz, Dan Haag, Rotterdam) együttműködve közösen kutatja az érték-alapú menedzsment és a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának (továbbiakban CSR) kapcsolatát, ezen belül is külön hangsúlyt fektetve a környezetvédelem területeire. (1. ábra)
Ezért vizsgálja a Zöld-Munka-Csoport az érték alapú menedzsment (value-based management) fontosságát, felépítését, és ezen belül is a környezettudatosság elhelyezkedését és ennek hatásait a foglalkoztatásra egy vállalat életében és a társadalom szempontjából.
1.ábra
A zöld galléros munkavállalás (munkavégzés a megújuló energiaiparban és az ehhez kapcsolódó foglalkoztatásban) napjaink egyik leggyorsabban fejlődő területe. A munkáltatók jelentős része próbálkozik a környezetbarát munkahelyek megteremtésével, illetve a környezetbarát munkák bevezetésével egyrészt a költséghatékonyság szempontjából, másrészt pedig a nemzetközi fejlődési irány (CSR) követése érdekében. A XXI. századra a világ minden területén előtérbe került a környezetvédelem az energiaválság okán, és az emberek többségét foglalkoztatja a környezettudatos életmód. Ma már kiemelkedően foglalkozik ezzel a területtel az ENSZ, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO), az Európai Unió és számos ország például az Amerikai Egyesült Államok is. Megjelenik a környezetvédelem, a zöld foglalkoztatás az EU 2020, a Green New Deal és az ENSZ programjaiban.
Az idei évben az egyik legfontosabb célunk, hogy felkeressünk olyan kis-, közép- és nagyvállalatokat a Dél-Alföldi Régióban, akik a fenntartható fejlődés elérése érdekében képesek formálni vállalati profiljukon, foglalkoztatási feltételeiken. Emellett felmérést készítenénk a foglalkoztatók és a foglalkoztatottak informáltságáról, szakmai ismereteiről, elhivatottságáról.
A második célkitűzésünk, hogy a környezettudatos életfelfogást megismertessük a társadalom tagjaival, de legfőképpen a Szegedi Tudományegyetem hallgatóival. Ennek keretében elkezdünk dolgozni az SZTE ÁJK zöld programján, ezzel biztosítva a Munkacsoport tagjai számára szakmai ismereteik mélyítését, valamint az intézmény költséghatékonyabb működését.
A tudományos munka ütemezése
2011. szeptember – 2011. december: Az érték alapú menedzsment elméleti hátterének
megismerése, a szükséges fogalmak feltárása, fogalmi elemek bevezetése:
· közösség - community
· piac – market place
· munkahely – work place
· környezet – environment
2012. február: Az érték-alapú menedzsment (value-based management), azon belül is a vállalati menedzsment, illetve a zöldgalléros munkavállalás kapcsolatának a feltérképezése illetve elemzése.
2012. március: Olyan vállatok felkutatása Magyarországon, de legfőképpen a Dél-Alföldi régióban, amelyek az érték-alapú menedzsment segítségével kívánnak javítani a foglalkoztatáson, valamint a környezettudatosság jegyében növelni azt.
2012. április: A kérdőív elkészítése. Kérdések összeállítása magyar illetve angol nyelven.
A tervezett kérdőív legfontosabb elemei:
· közösség - community
· piac – market place
· munkahely – work place
· környezet – environment
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar számára környezetvédelmi program alapelveinek kidolgozása.
2012. május: Kis-, közép-, nagyvállalatok személyes meglátogatása. Az elkészített kérdőívek kitöltetése.
2012. június: Kérdőívek kiértékelése adott szempontok alapján. Következtetések levonása.
Tehetségnapon az eredmények prezentálása.
Valamint folyamatos tevékenység a médiafigyelés, információgyűjtés, az ADAPT hírlevél összeállítása.Zöld-Munka-Csoport
2012/2013 tanév
Munkaterv
Időpont/időintervallum |
Tevékenység |
2012. szeptember |
Értékalapú menedzsment (VDM) és a foglalkoztatás közös pontjainak meghatározása kérdőívek és interjúk alapján.
|
2012. október |
Válaszok kiértékelése az alábbi kérdések alapján: 1.Mi alapján foglalkoztatnak a vállalatok munkavállalókat? 2. Milyen értékek dominálnak a szervezetben? 3. A régió munkaerő-piaci helyzete a foglalkoztató szempontjából. 4. A vállalat rendelkezik-e CSR tevékenységgel? Ha igen, akkor hogyan valósítja meg? 5. A munkáltatók felelősséget vállalnak-e a környezetért? Ha igen, milyen módon? |
2012. november |
Egy általános összefoglaló készítése a megkérdezett vállalatok környezettudatos tevékenységéről. |
2012. november |
Airport Debrecen Kft - “Energiatudatos Vállalat” meglátogatása |
2012.11.21. |
Fenntartható Fejlődés Konferencia Budapest |
2012.11.30. |
MÁV szegedi környezetvédelmi központjának meglátogatása |
2012. december |
Európai Uniós pályázati lehetőségek felmérése |
2012. december |
Szarvasi Biogáz Üzem meglátogatása |
2013. január - február |
Pályázati erőforrások hasznosítása a következők alapján: 1. A vállalat rendszeresen figyeli-e a meghirdetett EU-s pályázatokat? 2. Él-e ezekkel a lehetőségekkel (vagyis nyújt-e be pályázatokat erre a célra)? 3. Ha nyertek már pályázatot, milyen beruházásokat tudtak végrehajtani ebből a forrásból? 4. Az önerő megteremtése mekkora terhet jelent a vállalat számára?
|
2013. március |
Felmérés készítése a vállalati elfogadottságról, hogy hogyan viszonyulnak egy esteleges törvényi szabályozáshoz, amely kötelezővé tenné minden hazai vállalat számára a megújuló energiaforrások bizonyos mértékű használatát.
|
2013. április - május |
Kérdőívek összegzése és a következtetések publikálása. |
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,