Szegedi Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Karunkról  --  Szervezeti felépítés  --  Tanszékek / Intézetek  --  Munkaügyi Kapcsolatok és Társadalombiztosítási Képzések Intézete  --  Tehetséggondozás  --  Kutatócsoportok  --  Zöld-Munka-Csoport  --  Munkaterv

A tudományos munka ütemezése

Zöld-Munka-Csoport

2010/2011 tanév

Munkaterv

 

Első 2 hónap: Ismerkedés a témával, alapfogalmak tisztázása („zöld munka”, zöldgalléros munkavállalás, környezettudatosság, ökolábnyom, megújuló energiaforrások)

  1. hónap vége: A hallgatók elméleti ismereteinek, a feldolgozott szakirodalom átbeszélése a csoporton belül. Kapcsolatfelvétel konkrét zöld munkát végző munkáltatókkal és a személyi kapcsolati tőke bővítésének megkezdése és folyamatos sajtófigyelés.
  1. hónap: Az elmélethez kapcsolódó jogi háttér (magyar, Európai Uniós, nemzetközi szinten) teljes tartalmának kigyűjtése és összehasonlító elemzése. Emellett kapcsolati tőke bővítése és folyamatos sajtófigyelés.
  2. hónap: Magyarországi „zöld” munkahelyek telefonos illetve elektronikus úton történő felkeresése valamint a Dél-alföldi Régióban találhatók személyes megkeresése. A szakmához kapcsolódó konferenciák látogatása. Emellett kapcsolati tőke bővítése és folyamatos sajtófigyelés.

hónap: A legrégebbi partnerünk (Hárskúti Megújuló Energia Központ) bemutatóparkjának meglátogatása, gyakorlati tapasztalatok szerzése céljából. Valamint a hónap és egyben a szemeszter zárásaként a tehetségnap megrendezése az új partnerek meghívásával.


Kutatási – és munkaterv

2011/2012. tanév

 

A következő terület, amit vizsgálunk a humánerőforrás és a környezettudatosság kapcsolata. Sokan úgy vélik, hogy új HR terület van kialakulóban, hiszen a humán erőforrás osztály feladatai közé tartozik a vállalati programok szervezése, a munkatársak ösztönzése, a társadalmi felelősségvállalás, vagy akár a dolgozók környezettudatosságra való nevelése.

A Szegedi Tudományegyetem Munkajogi és Szociális Jogi Tanszéke több európai egyetemmel (pl.: Antwerpen, Bacau, San Sebastian, Lodz, Dan Haag, Rotterdam) együttműködve közösen kutatja az érték-alapú menedzsment és a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának (továbbiakban CSR) kapcsolatát, ezen belül is külön hangsúlyt fektetve a környezetvédelem területeire. (1. ábra)

Ezért vizsgálja a Zöld-Munka-Csoport az érték alapú menedzsment (value-based management) fontosságát, felépítését, és ezen belül is a környezettudatosság elhelyezkedését és ennek hatásait a foglalkoztatásra egy vállalat életében és a társadalom szempontjából.

 

1.ábra

1.abra

A zöld galléros munkavállalás (munkavégzés a megújuló energiaiparban és az ehhez kapcsolódó foglalkoztatásban) napjaink egyik leggyorsabban fejlődő területe. A munkáltatók jelentős része próbálkozik a környezetbarát munkahelyek megteremtésével, illetve a környezetbarát munkák bevezetésével egyrészt a költséghatékonyság szempontjából, másrészt pedig a nemzetközi fejlődési irány (CSR) követése érdekében. A XXI. századra a világ minden területén előtérbe került a környezetvédelem az energiaválság okán, és az emberek többségét foglalkoztatja a környezettudatos életmód. Ma már kiemelkedően foglalkozik ezzel a területtel az ENSZ, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO), az Európai Unió és számos ország például az Amerikai Egyesült Államok is. Megjelenik a környezetvédelem, a zöld foglalkoztatás az EU 2020, a Green New Deal és az ENSZ programjaiban.

Az idei évben az egyik legfontosabb célunk, hogy felkeressünk olyan kis-, közép- és nagyvállalatokat a Dél-Alföldi Régióban, akik a fenntartható fejlődés elérése érdekében képesek formálni vállalati profiljukon, foglalkoztatási feltételeiken. Emellett felmérést készítenénk a foglalkoztatók és a foglalkoztatottak informáltságáról, szakmai ismereteiről, elhivatottságáról.

A második célkitűzésünk, hogy a környezettudatos életfelfogást megismertessük a társadalom tagjaival, de legfőképpen a Szegedi Tudományegyetem hallgatóival. Ennek keretében elkezdünk dolgozni az SZTE ÁJK zöld programján, ezzel biztosítva a Munkacsoport tagjai számára szakmai ismereteik mélyítését, valamint az intézmény költséghatékonyabb működését.

 

A tudományos munka ütemezése

 

2011. szeptember – 2011. december: Az érték alapú menedzsment elméleti hátterének

megismerése, a szükséges fogalmak feltárása, fogalmi elemek bevezetése:

· közösség - community

· piac – market place

· munkahely – work place

· környezet – environment

2012. február: Az érték-alapú menedzsment (value-based management), azon belül is a vállalati menedzsment, illetve a zöldgalléros munkavállalás kapcsolatának a feltérképezése illetve elemzése.

2012. március: Olyan vállatok felkutatása Magyarországon, de legfőképpen a Dél-Alföldi régióban, amelyek az érték-alapú menedzsment segítségével kívánnak javítani a foglalkoztatáson, valamint a környezettudatosság jegyében növelni azt.

2012. április: A kérdőív elkészítése. Kérdések összeállítása magyar illetve angol nyelven.

A tervezett kérdőív legfontosabb elemei:

· közösség - community

· piac – market place

· munkahely – work place

· környezet – environment

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar számára környezetvédelmi program alapelveinek kidolgozása.

2012. május: Kis-, közép-, nagyvállalatok személyes meglátogatása. Az elkészített kérdőívek kitöltetése.

2012. június: Kérdőívek kiértékelése adott szempontok alapján. Következtetések levonása.

Tehetségnapon az eredmények prezentálása.

Valamint folyamatos tevékenység a médiafigyelés, információgyűjtés, az ADAPT hírlevél összeállítása.

Zöld-Munka-Csoport

2012/2013 tanév

Munkaterv

 

Időpont/időintervallum

Tevékenység

2012. szeptember

Értékalapú menedzsment (VDM) és a foglalkoztatás közös pontjainak meghatározása kérdőívek és interjúk alapján.

 

2012. október

Válaszok kiértékelése az alábbi kérdések alapján:

1.Mi alapján foglalkoztatnak a vállalatok munkavállalókat?

2. Milyen értékek dominálnak a szervezetben?

3. A régió munkaerő-piaci helyzete a foglalkoztató szempontjából.

4. A vállalat rendelkezik-e CSR tevékenységgel? Ha igen, akkor hogyan valósítja meg?

5. A munkáltatók felelősséget vállalnak-e a környezetért? Ha igen, milyen módon?

2012. november

Egy általános összefoglaló készítése a megkérdezett vállalatok környezettudatos tevékenységéről.

2012. november

Airport Debrecen Kft - “Energiatudatos Vállalat” meglátogatása

2012.11.21.

Fenntartható Fejlődés Konferencia Budapest

2012.11.30.

MÁV szegedi környezetvédelmi központjának meglátogatása

2012. december

Európai Uniós pályázati lehetőségek felmérése

2012. december

Szarvasi Biogáz Üzem meglátogatása

2013. január - február

Pályázati erőforrások hasznosítása a következők alapján:

1. A vállalat rendszeresen figyeli-e a meghirdetett EU-s pályázatokat?

2. Él-e ezekkel a lehetőségekkel (vagyis nyújt-e be pályázatokat erre a célra)?

3. Ha nyertek már pályázatot, milyen beruházásokat tudtak végrehajtani ebből a forrásból?

4. Az önerő megteremtése mekkora terhet jelent a vállalat számára?

 

2013. március

Felmérés készítése a vállalati elfogadottságról, hogy hogyan viszonyulnak egy esteleges törvényi szabályozáshoz, amely kötelezővé tenné minden hazai vállalat számára a megújuló energiaforrások bizonyos mértékű használatát.

 

2013. április - május

Kérdőívek összegzése és a következtetések publikálása.