A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Magyar Jogtörténeti Tudományos Diákkör
Működési Szabályzata
1.§
A SZTE-ÁJTK Magyar Jogtörténeti Tudományos Diákkörének (a továbbiakban TDK) célja a hallgatók bevezetése az elméleti és gyakorlati kutató munkába, illetve a doktori képzésbe való bekapcsolódás előkészítése, a kötelező tananyagot meghaladó, tudományos igényű önképzés, továbbá a diákköri munka során, vagy azon kívül elért egyéni vagy kollektív eredmények szakmai nyilvánosságának és megítélésének biztosítása, hasznosításának elősegítése.
2.§
1.A TDK céljaikat a hallgatók és az oktatók együttműködésével valósítják meg, munkájukban külső elméleti és gyakorlati szakemberek is részt vehetnek.
2.A TDK a Magyar Jogtörténeti Tanszékhez kapcsolódóan szakmai útmutatásával végzi tevékenységét.
3. A TDK a hallgatók - oktatók és kutatók szakmai útmutatásával - egy adott tudományterület mélyebb megismerése érdekében kifejtett, önképzőköri jellegű tevékenysége.
3.§
1.A TDK-nak minden kari hallgató tagja lehet, aki kedvet érez a tudományos munkához. Tudományos diákköri tevékenységet az végez, aki - tanulmányi kötelezettségeinek teljesítésén túlmenően - oktatói-hallgatói műhelymunka keretében vagy egyéb módon kifejtett aktivitásának eredményét TDK-dolgozatban, tudományos publikációban illetve szakmai konferenciákon, értékelhető formában foglalja össze.
2. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Magyar Jogtörténeti Tudományos Diákkörének tagja lehet és rendezvényein részt vehet nem magyar felsőoktatási intézmény érdeklődő hallgatója is (pl. Erasmmus hallgató).
3. A TDK hallgatói maguk közül titkárt választanak, akinek feladata a TDK munkájának koordinálása.
4.§
1.A TDK az összeállított munkaprogramnak megfelelően rendezi összejöveteleit. A rendezvények előadói ülések, módszertani megbeszélések, vitaestek, kutatás-módszertani tanulmányutak stb. lehetnek.
2.A rendezvények programját a tudományági TDK hirdetményében teszi közzé.
3. A TDK szükség szerint évente egyszer szervez helyi diákköri konferenciát. A tanszéki diákkör emellett a tanulmányi félévek során egyéb, önképzőköri jellegű tevékenységeket (hazai és nemzetközi szakmai vitákat, perbeszédversenyeket, meghívott előadói üléseket) is szervezhet a hallgatók részére.
4. A helyi tudományos diákköri konferencián előadott, megvitatott és a zsűri által alkalmasnak ítélt dolgozat szerzője - az Országos Tudományos Diákköri Tanács vonatkozó szabályzatai és pályázati felhívásai alapján - munkájával részt vehet a kétévenként megrendezendő Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) soron következő rendezvényén.
5.§
1. A TDK-tagok témáikat maguk választják meg a tanszék kutatási lehetőségeinek figyelembevételével.
2. Az egyetemi hallgatók a tagság előtt bemutatott diákköri munkájukat az előírt formában megszerkesztve és továbbfejlesztve szakdolgozatnak, illetve diplomamunkának beadhatják. Erre vonatkozóan az egyetemi és a kari szabályzat iránymutatásokat tartalmazhat.
3. A TDK-dolgozat nyelve főszabályként magyar, de a dolgozat az intézeti konferenciára - konzulenssel egyeztetve - idegen nyelven is benyújtható, és ott megvédhető.
4. A TDK-dolgozatot az OTDT által előírt formai követelmények figyelembevétele mellett kell benyújtani
5. A TDK-dolgozat értékelésére a tanszék TDK-tevékenységet koordináló oktatója (a tanszéki TDT elnöke) egy hallgatói és további egy (lehetőség szerint oktatói) opponenst kérhet fel a témában jártas és a dolgozat készítésében nem érintett diákköri tagok illetve kollégák közül. Az írásban benyújtott dolgozatot az opponens(ek) értékelik. Bírálatukat a konferencián szóban adják elő, valamint írásban is csatolják a konferencia jegyzőkönyvéhez.
6. Az intézeti diákköri konferencia lebonyolításáról a tanszéki TDK gondoskodik.
(1) A helyi konferencia megnyitását követően a levezető elnök meghatározza a dolgozatok bemutatásának sorrendjét és ennek rendjében felkéri a szerzőket a dolgozatban foglalt kutatási eredmények ismertetésére. Az ismertetés időtartamát a levezető elnök határozza meg úgy, hogy a konferencián 15 perc/dolgozat időtartamnál rövidebb és 25 percnél hosszabb nem lehet. Az előadás során a hallgató szabad stílusban mutatja be kutatása tárgyát, módszereit, eredményeit, stb. Ezt követően az opponensek kapnak szót, akik véleményüket a levezető elnök által meghatározott időtartamban (minimálisan 5-5, maximálisan 10-10 perc) foglalják össze. Ezután a zsűri és a jelenlevők a dolgozatot megvitathatják, a szerzőnek kérdéseket tehetnek fel, a munkához kiegészítéseket, megjegyzéseket fűzhetnek.
(2) A dolgozatok és előadások értékeléséről a szóbeli bemutatások és az írásbeli vélemények megismerése után, a szekcióban nevezett valamennyi dolgozat elhangzását követően a zsűri zárt ülésen dönt. Az értékelést az értékelőlapon rögzíteni és a zsűri valamennyi tagjának aláírásával hitelesíteni kell. Az ülés végén a zsűri a konferencia értékelését és a helyezéseket nyilvánosan kihirdeti.
(3) A szekciókban a zsűri megállapítja a helyezéseket és dönt az OTDK-ra történő nevezés lehetőségéről. A dolgozatok elbírálása során különösen az alábbi jellemzőket kell figyelembe venni:
a) a tudományos diákköri tevékenység eredményét jelentő dolgozatnak az egyetemi tananyagon túli kérdés vizsgálatát ill. a tananyagnál mélyebb összefüggések feltárását kell tartalmaznia;
b) alapvető követelmény a más szerzőktől származó, már ismert eredmény és a TDK-dolgozat szerzője által végzett vizsgálat és eredmény, következtetés elhatárolása;
c) külön szempontként kell értékelni a dolgozattal szemben támasztható formai követelményeket (tagolás, szerkesztés, hivatkozások precizitása, stb.).
(4) Nem értékelhető olyan - nevezett és írásban leadott - dolgozat, amelyet szerzője szóban nem adott elő, nem védett meg. Amennyiben a dolgozat opponensei a konferencián nem jelentek meg, de írásban leadták véleményüket a tanszéki TDK-nak (TDK-felelősnek), ez a dolgozat elbírálását nem akadályozza: az írásbeli véleményt a szekció levezető elnöke felolvassa és a zsűri azt figyelembe veszi.
(5) A szekció levezető elnöke az ülés bezárása után az értékelőlapokat haladéktalanul eljuttatja a kari TDT elnökéhez.
(6) Az OTDK-ra a helyi konferencia alapján - a meghatározott intézményi keretre figyelemmel - azok a dolgozatok nevezhetők, amelyeket a zsűri a nevezésre javasolt.
Szeged, 1996. szeptember 10.
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,