Szokatlan témájú előadásra került sor március 22-én a Jogi Kar társalgójában. Az előadás címe: „Innováció az élettudományokban: milyen változásokat hoz életünkbe a biotechnológia”, az előadó pedig a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke, Ifj. Duda Ernő
Jogosan tehetjük fel a kérdést, hogyan kerül egy biotechnológiával kapcsolatos előadás a Jogi Karra! A válasz pedig valójában nem is olyan különös. A modern ipar egyik legerősebb húzóágává a biotechnológia vált. A nemzetközi vállalatoknak pedig érdeke mind többet és többet fektetni a kutatás, fejlesztés és innovációs szektorba valamint a szellemi tőke támogatásába. A biotechnológia magába foglalja a fent említett szektorokat, ami azzal jár, hogy kézzel fogható termékek helyett tudományos eredményeket „gyárt”, vagyis szabadalmakat jegyez be, ad el és vesz meg. Innen már egyszerűen átvezethető a kapcsolat jogi vonalakra, ugyanis a szabadalmak a Ptk. szellemi alkotásokhoz fűződő jogok fejezetébe tartozik, ami tananyagát képezi a jogi tanulmányoknak. Az előadás célja, hogy az elméleti oktatás mellett a hallgatók szembesüljenek a szabadalmak és a velük kapcsolatban felmerülő jogi problémák gyakorlati megnyilvánulásával.
Az előadásra meglepően nagy volt az érdeklődés, ahhoz képest, hogy teljesen önkéntes alapon érkezett a hallgatóság. A prezentáció dinamikus volt, néhol nevetésre, néhol pedig megdöbbenésre késztetve a diákokat. A figyelő tekintetekből és a folyamatos kérdésekből úgy tűnt mindenki élvezi, annak ellenére, hogy csak felületesen volt szó a jogi vonatkozásokról. A talán kicsit hihetetlennek tűnő történetek, úgy, mint az A vitamint tartalmazó rizs, a taposóaknákat megjelölő vörös fű vagy a növényekbe ültetett Hepatitis C védőoltás láthatóan megragadták a hallgatóságot. Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy egyesek még a szakváltás lehetősét és felvetették magukban. Más kérdések viszont már komoly gondolkodásra késztették a jelenlévőket, mint például, hogy az emberek genetikailag hajlamos betegségeit, amiknek kezelése horribilis összegekbe kerül, vajon kinek kell fizetnie? Az egészségügynek vagy a betegnek? Arra a kérdésre, hogy miért nem engedik, hogy egy végső stádiumos betegnek kísérleti gyógyszert adjanak be, válasz helyett is kérdést kapunk: Kinek áll jogában eldönteni, hány beteg kapja meg és mi számít végső stádiumnak? Manapság már normálisnak számít, hogy a lombikbébikből kiszűrik a genetikai betegségeket, ami egy további szabályozásra szoruló témakört vet fel: jogában áll-e az (gazdag) embereknek, hogy kívánságuk szerint szűrjék ki a géneket, így egyedileg beállított okos, szép és erős utódokat neveljenek fel? Más, hasonló jellegű probléma, hogy kinek a kiváltsága az őssejtből előállított szervek beültetése? Annak, aki meg tudja fizetni vagy támogassa az állam?
Ezekből a kérdésekből egyértelműen látható, hogy a biotechnológia rohamos fejlődése, jogi hiányosságokat hagy maga után, ami gyakran kapcsolható morális és etikai problémákhoz. Ezeknek a megoldása lassan halad és gyakran olyan emberek döntenek róla, akik lehet, hogy annyira nincsenek is elmerülve a témában.
Összességében elmondható, hogy az előadás olyannyira sikeres volt, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel az előadó megígérte, a következő félévtől lehetővé teszi egy hasonló témájú kurzusának, mint szabadon választható kurzus, felvételét a jogi karosok számára is.
Szabó Tönki Albert
2009 tavasz ,2009 ősz ,Deilinger Viktória ,Fekete Orsolya ,Gyenge Balázs ,JNASZ ,Jakab Éva ,Józsa Zoltán ,Karsai Krisztina ,Laluska Pál ,Merkovity Norbert ,Mezei Péter ,Paczolay Péter ,Siket Judit ,Szeged ,Szeged IP Center ,Szöllősi László ,politológia ,politológiai tanszék ,verseny ,