Szegedi Tudományegyetem, Állam- és Jogtudományi Kar Ahol tudás és szándék találkozik

Rendezvények

Kasza Péter Ferenc: Jogi alapfogalmak és a foci 2.

banner

A "Szegedi jogi kar - egy karnyújtásnyira" című előadássorozat keretében 2011. január 24-én a Tömörkény István Gimnáziumban elhangzott előadás szerkesztett változata.

2. Játékszabály: jog vagy erkölcs?

A spanyolok világbajnoki címe ugyanúgy a szurkolók szubjektív értékítélete alá esik, mint Ghána kiesése. A hosszabbítás utolsó percében a gólvonalon kezező és ezzel csapatát a biztos kieséstől megóvó uruguayi Luis Suarez megítélése erkölcsi szempontból annak a függvénye, hogy melyik csapatnak szurkolunk. Uruguayban nyilván nemzeti hős, a ghánai drukkerek szemében pedig abszolút negatív figura. Nézzük, miért is?




Ha valakiben kétely merülne fel Suarez cselekedeteinek motivációi kapcsán, gyorsan vesse el, az alábbi videó híven tükrözi, hogy mi volt a célja az uruguayi játékos kezezésének.



A szubjektív erkölcsi normákkal szemben a labdarúgás játékszabályai objektívak. Nem is véletlen, hogy angolul a szabálykönyv címe: "Laws of The Game", szó szerinti fordításban a "Játék törvényei", a "Játék joga". Joggá akkor válik egy szabály, ha az arra feljogosított szerv, megfelelő eljárás keretében fogadja el, kihirdeti és a nyilvánosság számára elérhetővé teszi. A játékszabályok is megismerhetők, angolul a FIFA, magyarul az MLSZ honlapján.

A szabálykönyv 111. oldalán ezt találjuk: "Ki kell állítani azt a játékost, aki a labda szándékos kezezésével gólt vagy nyilvánvaló gólhelyzetet akadályoz meg. Ez a büntetés nem abból a cselekedetből fakad, hogy a játékos szándékosan kezezi a labdát, hanem abból az elfogadhatatlan és sportszerűtlen beavatkozásból, amely egy gól elérését akadályozza meg." Ebből egyértelműen látszik, hogy a játékvezető az adott szituációban csak egyféleképpen dönthetett: Suarezt ki kellett állítania és a ghánai csapat javára tizenegyest ítélni. Berúgni helyettük nem tudta, gólt nem adhatott. Ghána kiesett.


«
Előző
1. Miért Spanyolország lett a világbajnok? »
Következő
2. Játékszabály: jog vagy erkölcs?
3. És a fair play?
4. Bíráskodás vagy játékvezetés?
5. Mi a büntetés célja?
6. Mi múlik rajta?
7. Ennyire egyértelmű?