borito

Elhunyt Frédéric Barbier

Hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt Frédéric Barbier (1952. augusztus 27. – 2023. május 28.), egyetemünk díszdoktora, a nemzetközi művelődés- és könyvtörténet kiemelkedő tudósa.


Kep11


Frédéric Barbier a párizsi IV. Henrik gimnázium humán tagozata után az École nationale des chartes és az Université de Paris hallgatójaként szerzett levéltáros-paleográfus és történész diplomát. Barbier kiemelkedő tudós volt, eszme-, könyv- és utazástörténeti műveit világszerte ismerték, monográfiái több mint száz kiadásban jelentek meg a világ különböző országaiban – Európán kívül Brazíliában és Kínában. Magyarországon a legismertebb könyvei A média története: Diderot-tól az internetig (Catherine Bertho-Lavenirrel közösen), A könyv története és A modern Európa születése: Gutenberg Európája. Frédéric Barbier a kulturális Európa elkötelezett híve volt, egymás megismerését és megértését tartotta életelvének. Számos egyetemen oktatott, az SZTE Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékén rendszeresen tartott előadásokat, s négy konferencia szervezője is volt. A magyar és közép-európai tudományosság elkötelezett segítője volt. A magyar tudományosság támogatásáért 2007-ben Pro Cultura Hungarica díjat kapott. Munkássága és a Szegedi Tudományegyetemért végzett tevékenysége elismeréseként az Egyetem 2010-ben díszdoktorává fogadta. Halála nagy veszteség a nemzetközi tudományos életnek és egyetemünk közösségének egyaránt. Emlékét – szellemiségét folytatva – megőrizzük.

 


SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

Boritokep_41

Kiss Attila az SZTE BTK Angol Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, több szervezet, köztük a Magyar Shakespeare Bizottság és a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) elnökségi tagja, utóbbinak egykori megválasztott elnöke, a hazai anglisztika megkerülhetetlen alakja. A grandiózus vállalkozás, a hétkötetes Az angol irodalom története sorozat második kötetének egyik szerkesztője tavaly, kiemelkedő életművének és szakmai sikereinek elismeréseként, Országh László-díjban részesült. Kiss Attila 2023 szeptemberében megvédte Kettős anatómia. Angol reneszánsz tragédiák a kora újkorban és ma című akadémiai doktori értekezését, 2024 áprilisában pedig hivatalosan is az MTA doktora lett.